Biorezonans’ın B12 Teşhisi ve Tedavisindeki Rolü

Saçlarınız dökülüyor, çarpıntınız var, çabuk mu yoruluyorsunuz? Dikkat eksikliğiniz mi var? Unutkanlığınız arttı mı? Başınız mı ağrıyor mu? Ense, alın ve yüzünüze ani sancılar mı giriyor? Bağırsaklarınızda hareketlilik mi var?

B12 Vitamini eksikliği yaşıyor olabilirsiniz. Tespit edilmesi zor olabilir. Tanısı, kandaki B12 Vitamini seviyelerinin ölçülmesiyle konur. Endişe verici olan, B12 eksikliğinin rahatsızlıklarını yaşayan hastaların yaklaşık yüzde 50’sinin testlerinin normal çıkmasıdır. Eksikliği saptamak için daha kesin tarama seçenekleri vardır, ancak anemi veya kalp hastalığına bağlı semptomlar olmadıkça bu testler yapılmamaktadır. Belirtilerini saptamış, ancak test sonuçlarınız normal çıkmışsa, ikincil testlerin yapılması konusunda doktorunuzla konuşmalı, “homosistein” düzeylerini kontrol ettirmelisiniz.

B12 (Kobalamin) nedir?

B12 (veya Kobalamin), insan vücudu ya da bitkilerin üretemediği, sadece hayvan bağırsaklarının üretebildiği hayati bir vitamindir.

B12 Vitaminini sadece hayvani gıdalardan alabiliriz. Emilimi karmaşıktır ve kolay aksayabilir.

B12, beynin ve sinir sisteminin normal işlevi, kan hücrelerinin üretimi ve tüm hücrelerin metabolizması için önemlidir. DNA sentezi ve hücre bölünme fonksiyonları için, sağlıklı bir bağırsak mukozası için kritik bir öneme sahiptir. Sinir liflerini kaplayan miyelin kılıfının üretimi ve sinir uyarılarının iletimi için gereklidir.

B12 eksikliği, sinir iltihaplanmalarına, sinir iltihabının tetiklenmesine ve sinir ağrılarına yol açabilir, birçok organın işlevini olumsuz etkiler.

Kırmızı kan hücrelerinin üretimi için gerekli olan B12, sinir hücrelerinin sağlığının korunmasında ve genetik materyal oluşumunda önemli bir rol oynamaktadır. Suda çözünür bir vitamindir. Et, balık, süt ürünleri ve yumurtada bulunur. Sebzeler tek başına B12 vitamini için yetersizdir.

B12 eksikliğinin nedenleri

Bağırsaktan emilimi karmaşık bir vitamin olan B12’nin eksiklik nedenleri çeşitli olabilir.

B12 sadece hayvansal ürünlerde bulunduğundan vejetaryen ve veganlarda er ya da geç bir gün ortaya çıkmaktadır.

B12 eksikliği, çoğunlukla gıdalardaki B12’nin emilimi için gerekli olan ve midede üretilen İntrensek Faktör eksikliğinden kaynaklanır. Pernisiyöz Anemi, İntrensek Faktör üretiminin bozulduğu bir hastalıktır.

Yetersiz beslenmede -özellikle hayvansal ürün, et, balık, süt, yumurta, tereyağı, peynir ve diğer süt ürünlerini yemeyen vejetaryenlerde ve veganlarda-, çölyak hastalarında, mide iltihabında (gastrit) veya pankreas yetmezliğinde B12’nin yetersiz emilimi veya kullanımı söz konusudur.

B12 yetersizliği, mide ve bağırsak cerrahisi sonrasında rastlanan yetersiz emilimde, Crohn hastalığı gibi inflamatuvar bağırsak hastalıklarında da ortaya çıkabilir.

B12 yetersizliğinin suçlusu, D Vitamini emilim bozukluğu, zararlı bazı bağırsak organizmaları, B12 vitamini emilimini etkileyebilecek bazı ilaçlar, ağır alkol tüketimi, nadir konjenital bozukluklar da olabilir. Ayrıca araştırmalar, bazı insanlardaki genetik faktörlerin de B12 eksikliğinin gelişimini etkileyebileceğini göstermiştir.

Karaciğerde depolanan B12, safra içinde de sürekli küçük miktarlarda salgılanarak yağların sindirilmesine yardımcı olur.Safradaki kobalaminin neredeyse tamamı ince bağırsakta tekrar emilir; ince bağırsak fonksiyonlarını normal olarak yerine getirebiliyorsa karaciğere geri taşınır. Kobalaminin sorunsuz emilimi için ince bağırsağın yanısıra, mide mukozasının da sağlıklı ve iyi çalışıyor olması gereklidir.

Yiyeceklerden alınan B12’nin iyi emilimi için ince bağırsakta sağlıklı bir mukoza gereklidir. Çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığına bağlı olarak ince bağırsağında hasarlı mukozaya sahip kişiler sağlıklı bir mideye sahip olmalarına rağmen Kobalamin eksikliğinden mustarip olabilirler.

B12 eksikliğinin belirtileri

Kobalamin eksikliğinin belirtileri yavaş yavaş gelişir, bu nedenle de tanıda sıklıkla gözden kaçabilir. Yorgunluk ve bellek bozukluğu gibi erken dönem belirtileri yaygındır. B12 eksikliği ilerlediğinde depresyon, hatta psikoz vakalarına rastlanır. Beyin atrofisine ve bunamaya da neden olabilir.

Nörolojik semptomlar sinir iltihabından kaynaklanır ve ilk belirtilerin nedeni olabilir. Ayak parmaklarında uyuşma ve sürünme hissi ile başlar. Daha sonra bacaklarda yükselir. Zayıf kan dolaşımına, el ve ayaklarda soğukluğa neden olabilir. Çoğu zaman ayaklarda ve bacaklarda şiddetli sinir ağrıları yaratır. Ense ve boyunda, alın ve yüzde sinir ağrıları yaratır.

Beyin sinirlerinin iltihabı, kobalamin eksikliğinde yaygındır. İşitme, görme bozukluğu gibi belirtilere neden olabilir, denge bozukluğu ve mafsal sorunları yaşatabilir. Optik sinir etkilenmiş ise görüş bozulur. Vestibüler sinir iltihaplanırsa denge kaybı veya işitmede sorunlar farkedilir.

B12 eksikliği, Trigeminus sinirinin inflamasyonuna da neden olabilir. Bu durum çocuklarda zayıf mafsal ve ağrı nedenidir. Yetişkinlerde ise şiddetli alın ve yüz siniri ağrıları yaşatır. İç organ sinirlerinde iltihaplanmaya yol açmışsa fibrilasyona, kalp sinirleri etkilenmişse düzensiz kalp ritmine neden olabilir.

Mesane sinirleri etkilenmişse çocuklarda yatak ıslatma, yetişkinlerde ise idrar tutamama sorunları yaşanır. Vagus siniri etkilenmişse bağırsakların hareketliliğinden ve kabızlıktan şikayetler başlar.

B12 eksikliğinden kaynaklanan anemi, B12 eksikliğinin yarattığı bu rahatsızlıklar kadar yaygın değildir. Demir haplarıalımı ile iyileşmeyen demir eksikliği anemisi de görülebilir.

Bazı durumlarda da kemik iliğinde azalan trombosit nedeniyle kanama eğilimi oluşur. Kobalamin eksikliğinin spesifik bir başka belirtisi de, dil mukozasının yenilenememesi nedeniyle kabaklaşmış parlak dildir.

Çocuklarda B12 eksikliği

Süt çocuğunda B12 eksikliğinin temel nedeni annelerindeki B12 eksikliğidir. Bu eksiklik özellikle hayatın ilk yıllarında anemi, nötropeni ve trombositopeni gibi hematolojik bozukluklara yol açar. Çocukların hem fiziksel gelişimini, hem de motor-mental ve sosyal gelişimini geri bırakır. Ağır vakalarda yürüme, konuşma, çevreyle iletişime geçme gibi fonksiyonlarda da kayıplar oluşur. İlk yaş içinde B12 vitamini eksikliği görülen çocukların hemen hepsinde beslenme sadece anne sütü ile gerçekleştirilmiştir.

Anne sütünün içeriği annenin beslenmesinden ve eksiklik durumlarından doğrudan etkilenir. Eğer annede B12 Vitamini eksikliği varsa, gebelikte bebeğe yeterli miktarda B12 vitamini geçemediğinden, bebek eksik depo ile dünyaya gelir. Bu bebeklerin annelerin sütlerinde de B12 vitamini düşüktür. B12 eksikliği olan anneden doğan bebek, sadece anne sütü ile besleniyor ve ek vitamin desteği almıyorsa, kaçınılmaz şekilde B12 Vitamini eksikliği yaşayacaktır.

Gebelerin ve süt veren annelerin sağlıklı beslenmesi önemlidir. Gerekirse demir ve folik asit takviyesine benzer şekilde B12 vitamini (ve eksiklik bulunan diğer vitamin ve minerallerin) takviyesi yapılmalıdır.

Çölyak hastalığı veya gluten duyarlılığı olan çocuklar, engelli çocuklar da B12 emilim bozukluğu ve B12 eksikliği yüzünden gelişme riski taşırlar. Semptomlar yorgunluk, ilgisizlik, depresyon, dikkat dağınıklığı ve odaklanma zorluğu olabilir. Böyle çocuklara nadiren doğru teşhis konur. Bunun yerine ADD tanısı konduğu olmuştur.

B12 eksikliğinin tanı ve tedavisi – Biorezonansın B12 teşhisi ve tedavisindeki rolü

B12 eksikliğinin tanısı için yapılan kan testleri her zaman güvenilir olmayabilir. Eksiklik belirtileri varsa, 550-600 pg/mlaltındaki değerler B12 eksikliğini işaret etmektedir.

Kan testlerindeki sorun, testlerin karaciğerde depolanan B12miktarı hakkında bilgi verememeleridir.

Şiddetli B12 eksikliğinde biorezonans yardımı ile ölçülebilen kobalt ve molibdenum eksikliği de söz konusudur. Bu durum, B12 depolarının tükenmiş olduğunun kanıtıdır.

B12 eksikliğinde çok sık görülen inflamasyon ve sinir ağrıları sağlık profesyonelleri tarafından gözden kaçırılabilmektedir. Biorezonans yönteminin, sinir iltihaplanması teşhisi için de kullanılıyor olması bir avantajdır.

Kas içine enjekte edilen B12 Vitamin iğnelerinin ya da ağızdan alınacak ilaçların türüne ve dozuna kan tahlillerinizi inceleyen doktorunuz karar verecektir.