Biorezonans terapilerinin Romatoid Artrit’e desteği büyük..

Biorezonans terapilerinin Romatoid Artrit’e desteği büyük..
Biorezonans terapilerinin hastaları rahatlattığı bir başka alan da romatoid artrittir. Romatoid artrit hastalığının tedavisinin biorezonans terapileri ile desteklenmesinin amacı,  eklem hasarlarını önlemek için mümkün olduğunca hastalık aktivitesini azaltmak, eklemlerdeki ağrı ve tutukluğu azaltmak, hastalığın diğer semptomlarını tedavi etmek, ağrı ve inflamasyonu azaltmaktır.
Etkilenen eklemler, el ve ayak parmaklarının küçük eklemleri, el ve ayak bilekleri, diz ve dirsekler, kalça, omuz ve boyundur. Kalça ekleminde, bel ve sırt omurgalarında, el ve ayağın en ucunda yer alan eklemlerde romatoid artrit görülmez.Bir çok başka organ ve sistemi de tutabilen bu hastalık sakatlıklara neden olabilmektedir. Yaygın bir hastalıktır. Her yaşta gelişebilir. Çoğunlukla 40-60 yaşlarında başlar. Kadınlarda erkeklerden üç kat daha fazla rastlanır.Romatoid artrit, bağışıklık sistemindeki bir sapkınlığın sonucu gelişmektedir. Eklem ve çevresinde gelişen iltihap, zamanla eklemdeki kıkırdak, kemik ve bağlarda hasara neden olur.
Eklem ağrısını oluşturan, tendonların iltihabı, eklem zarının iltihabı, eklem aralığının daralması ve aşınmaları, eklemin stabilizasyon bozukluğu, ekleme yakın yerleşimli nodüllerdir. Romatoid artritin belirtileri; eklemlerde ağrı, şişlik, eklem üzerinde sıcaklık artışı ve harekette kısıtlılık, sabahları veya istirahatle o eklemlerde en az bir saat süren tutukluk hisi, halsizlik, hafif ateş ve kilo kaybı, anemi ve yorgunluktur.
Dirsek, el üstü veya vücudun farklı bölgelerinde ağrısız yumrular (nodüller) olabilir. Tendon iltihabı olabilir. Çünkü, eklem yüzeyi gibi tendonlar da sinovyum denilen zarla kaplıdır. Tendonlar arasında seyreden sinirler, iltihabi doku nedeniyle sıkıştığında hastalanır.
Romatoid artrit, el bileği eklemini tuttuğunda, elin ilk üç parmağında ve 4. parmağın iç yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma olur. Dirsek eklemindeki artritlerde ise 5. parmak ve 4. parmak dış yüzeyinde uyuşma ve karıncalanma olur. Ayak bileği eklemi tutulduğunda ise ayak bileği iç kısmından ayak parmaklarına doğru uyuşma ve karıncalanmalar gelişebilir.
Genellikle haftalar, bazen aylar içinde özellikle el, bazen ayak küçük eklemleri, el bileğinde ağrı, şişlik ve sabahları bir saatten uzun süren katılık yakınmalarıyla hastalık başlar. Önceleri bu bir süre olup geçerken sonra devamlı hal almaya başlar. Diz, dirsek, omuz, ayak bileği gibi büyük eklemlerde de benzer yakınmalar oluşabilir.

Ağrı dışında kas ağrıları, halsizlik, yorgunluk, anemi, kilo kaybı ve bazen hafif de olsa ateş yakınmaları olur.

Romatoid artrit kronik bir hastalıktır. Uzun yıllar sürer. Alevlenme ve sakinleme evreleriyle seyreder. Alevlenmenin bilinen bir nedeni olmamakla birlikte, mevsim dönümleri, stres ve çeşitli enfeksiyonlar tetikleyeci olabilmektedir.
Tedavi edilmediğinde, iltihaba bağlı önce kıkırdak sonra altındaki kemikte hasar gelişir. Bu hasarın gelişme süresi ve şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Eklemde hareket kısıtlılığı getiren sakatlıklar oluşur. Özellikle el eklemlerinde tutma, kavrama gibi hareketler gerçekleştirilemez. Bu sakatlıklar genellikle hastalığın ilk iki yılında geliştiğinden; hastalığın erken dönemde tanınması ve kontrol altına alınması çok önemlidir.

Hastayı mümkün olduğunca aktif tutmak gerekir. Düzenli egzersizlerle hem eklem açıklığının korunması, hem de kas gücü korunmalıdır. Yüzme iyi bir egzersizdir. Fizyoterapistin önereceği özel egzersizler çok faydalıdır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hemen Ara

1
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by