Biorezonans ile hidatik kistin tedavisi mümkün!

Kist hidatik, “içi su dolu kese” anlamına gelmektedir. Genellikle akciğer ve karaciğere yerleşen kist hidatik “Echinococcus granulosus” grubundan parazitlerin yol açtığı bir oluşumdur. Hayvanlardan insanlara geçer.
Halk arasında köpek kisti olarak bilinen “karaciğer kist hidatiği”, hayvandan insana geçen ciddi bir hastalıktır. Sarılığa veya ölümcül alerjik reaksiyonlara neden olabilir.
Hastalığa neden olan parazit, kurt, çakal, köpek gibi hayvanların bağırsaklarında yaşar. Parazitin yumurtası bu hayvanların dışkısı ile dışarıya atılır. Küçükbaş ve büyükbaş hayvanlar parazit yumurtalarının bulaşmış olduğu ot, su gibi gıdaları yediklerinde parazit yumurtaları bağırsaklarına geçer.  Burada açığa çıkan kurtçuklar kan dolaşımına karışarak vücudun değişik yerlerine, en sık da karaciğere yerleşir. Giderek büyüyen kistler meydana getirir.
İçinde binlerce parazit oluşturacak kurtçukların bulunduğu kistler içeren organlar kurt, çakal ve köpek gibi hayvanlar tarafından yendiğinde parazitler bu hayvanların da bağırsağına geçerler. Burada gelişerek erişkin parazit haline gelirler. Parazitin üremesi için böylesine bir döngüye ihtiyacı vardır.
Parazit yumurtasının bulaştığı suları içen ya da gıda maddelerini yiyen insanların bağırsaklarına parazit yumurtaları geçer. Olgunlaştığında yumurtadan çıkan parazit karaciğere yerleşerek insanda da kistler oluşturabilir. Enfekte köpek dışkısının kirlettiği toprağa bulaşmış ve iyi yıkanmamış taze sebze ve meyvelerden insana bulaşması yaygındır.
Karaciğer kist hidatiği insandan insana bulaşmaz. İnsan dışkısında bulunmaz. Ancak hastalık, parazit yumurtası bulaşmış kirli gıdalardan alan  diğer aile fertlerinde de ortaya çıkabilir.
Hastalık en sık (%75-80) karaciğerde yerleşir. Daha az sıklıkla akciğer, karın içi diğer organlar ve beyinde de görülebilir. Parazitin yerleştiği organda giderek büyüyen içi basınçlı sıvı ile dolu bir kist oluşur.
Hastalık karaciğerde hasar oluşturmaz. Genellikle karaciğer dokusunu iterek kendine yer açar.  Bu arada karaciğer hücreleri fonksiyonlarına devam ederler. Karaciğer kist hidatiği hastalığının özgün bir şikayeti yoktur. Kist karaciğerde bir ya da birden fazla olabilir.
 
Parazit yumurtalarının bulaşma döngüsü
 
 
 
 
Küçük kistler belirti vermeden yıllarca vücutta kalabilir, genellikle şikayet nedeni olmaz. Hastalık başka nedenlerle yapılan görüntülemelerde ortaya çıkar. Daha büyük kistler ise karnın sağ tarafında ağrı ve dolgunluk hissi şikayeti yaratır. Sebebi açıklanamayan döküntülere, ürtiker benzeri alekjik reaksiyonlara neden olabilir. Ana safra yollarına bası yapıyorsa, buraya açılmışsa sarılık oluşabilir.
Kist kendi haline bırakılırsa giderek büyür ve kistin içinde bakteriler üreyerek sarılığa neden olabilir. Karaciğerdeki kistin kendi kendine patlaması ve delinmesi nadirdir. Büyük kistlere gelen yumruk, tekme, çarpma gibi ani ve şiddetli darbeler yırtılmaya neden olabilir. Kistin yırtılması durumunda kist içeriği şiddetli alerjik reaksiyonlar yaratabilir ya da kist içeriği karın boşluğuna yayılarak yaygın hastalık halini alabilir. Bu durumlarda hastalıkla mücadele güçleşir.
Hidatik kist hastalığının ilaçla tedavisi yoktur ama parazite etkili olduğu bilinen ve diğer tedavi yöntemlerine yardımcı bir ilacı mevcuttur. Hastalığın standart tedavisi cerrahidir. Son zamanlarda biorezonans ile bu hastalığın tedavisi denenmiş ve başarılı olunmuştur.

Hidatik kist hastalığının Biorezonans ile tedavisi hastalığın cihaza tanıtılması ile başlar. Daha sonra hastanın ve hastalığının yapısına uygun frekanslar saptanarak terapi uygulanır. Seans sayısı hastalığın vücuttaki geçmişine ve tahribatına bağlıdır.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.