Antibiyotikler bilinçsizce ve çok sık kullanıldığında hastalıkların tedavisinde etkisiz kalmaya başlıyorlar…

Amerikan haber dergisi Newsweek, bundan 3 yıl önce yayınladığı bir haberde tıp dünyasında büyük bir antibiyotik paniği yaşandığını, bakterilerin bu ilaçlara karşı giderek daha fazla dirençli hale gelmesinden endişe edildiğini yazmıştı.

Aynı dergi, üç yıl sonra (20 Ekim 2013’de) bu korkunun gerçek olduğunu yazdı. 

George Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Dr. Lance Prince, dergiye verdiği beyanatta durumu  “Kamu sağlığı tarihinde karşı karşıya kalınan en büyük tehditlerden biri” olarak nitelendirdi: “Daha önce antibiyotikle rahatlıkla tedavi edebildiğimiz küçük enfeksiyonları tedavi edemeyecek hale geldik” ifadesini kullandı. 


Stanford Üniversitesi’nden David Relman da, “Pratisyen doktorlara, ‘içinizde son dönemde antibiyotikle tedavi edemediğiniz enfeksiyonla karşılaşan var mı?’ diye sorduğumda çoğu el kaldırdı” diye konuştu. Antibiyotiklere karşı dayanıklı bakterilerin ortaya çıkışının en önemli sorumlusunun bilinçsiz antibiyotik kullanımı olduğu belirtiliyor.

Çok küçük rahatsızlıklar için bile doktorların antibiyotik vermesi hem de hastaların çok sık antibiyotik kullanması bakterilerin mutasyona uğrayarak kendilerini bu ilaçlara karşı dayanıklı hale getirmesine neden oluyor..

ABD’deki salgın hastalıklarla mücadele eden CDC uzmanı Tom Frieden, “Antibiyotik sonrası döneme girmek üzereyiz” diyerek bel soğukluğu, ishal gibi antibiyotik tedavisiyle kolayca geçen hastalıkların artık ölümcül hale gelebildiğini ve ilaçlara yanıt vermediğini söyledi.

CDC verilerine göre sadece ABD’de her yıl 2 milyon kişi antibiyotiklere dirençli bakterilerden enfeksiyon kapıyor, bunların 23 bini ölüyor. Antibiyotiklerin kullanım dışı kalması tıp için kâbus anlamına gelecek. Çünkü bu ilaçlar sadece enfeksiyon tedavisinde değil, kemoterapi alan hastalar ve organ nakilleri için de kritik öneme sahipler.. Doktorlar şu anki yöntemlerle antibiyotiksiz bir kalp nakli yapmanın imkânsız olduğunu belirtiyor. Bu ilaçların etkisiz kalmasının gerisinde insanların antibiyotikleri bilinçsiz kullanmaları kadar,  hayvancılık sektörünün çabuk yetiştirmeleri için hayvanlarda kullandıkları antibiyotikli hormonların da büyük rolünün olduğu belirtiliyor.

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hemen Ara

1
Merhaba! Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by